Supertrend İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır Ve Yorumlanır?

Yatırıma yeni başlayanlar al sat indikatörü ile borsada hangi kanalla yatırım yapması gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Al sat indikatörü yanında süper trend indikatörü ile de borsada ve özellikle kripto para yatırımında kendinize yol belirleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.

Yaşamın ve insanlığın devamında rol oynayan para, tarih sayfalarına ilk çıktığı günden bu yana kullanılan önemli bir araçtır. Lüks alışverişten tutun da yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirmeye yarayan birçok temel faaliyet için para her alanda kullanılmak zorundadır. Ülkelerin enflasyonları, ekonomik krizleri ve insanların parayı katlama arzusu farklı yatırım kanallarının doğmasına yol açmıştır. İndikatörler, yatırım kanallarının hangisine gidilmesi hakkında sinyal ve fikir veren teknik analiz işaretleridir.

Supertrend İndikatörü Nedir?
Supertrend İndikatörü Nedir?

Supertrend İndikatörü Nedir?

İndikatörler, borsada işlem yapmak isteyenler ama herhangi bir fikir sahibi olmayan yeni yatırımcılara yol gösteren analiz göstergeleridir. Supertrend indikatörleri de bu göstergelerden biridir. Son zamanlarda supertrend indikatörü nedir sorusu yatırımcıların merak ettiği konulardan biridir.

Supertrend indikatörleri yakın zamanda popülerliği artan analiz aracıdır. Özellikle kripto yatırımında kullanılan bu araçlar Moving Average Convergence Divergence (MACD) yani hareketli ortalama yakınsama sapması hareketi denilen verilerin takibini yapmaktadır.

Elde edilen bu verilerin takibi sonucunda, supertrend indikatörleri yatırımcılara al veya sat sinyali vererek yatırımcılara yol göstermektedir. Periyot ve çarpan parametreleriyle değer elde eden bu indikatör çeşidi, yatırımcıların oluşturdukları veriyi girmesine olanak sağlamaktadır.

Süper Trend Göstergesi Nasıl Kullanılır?
Süper Trend Göstergesi Nasıl Kullanılır?

Süper Trend Göstergesi Nasıl Kullanılır?

İndikatörler yüzde yüz doğru sonuçlar vermese de yatırım kanallarında fikir olması açısından güvenle kullanılan göstergelerdir. Bu göstergelerin doğru çalışabilmesi için doğru formül ve doğru yorumlamanın yapılması gerekmektedir. Yeni yatırımcılar süper trend göstergesi nasıl kullanılır merak ediyor.

Trend yönü belli olan grafiklerde daha güvenilir sonuçlar sunan supertrend indikatörleri diğer indikatörlerle kullanıldığında veri sağlaması yapabilmektedir. Trend çizgisi net olmayan yatırımlarda yanlış sinyaller verebilmektedir.

Göstergenin al veya sat sinyalleri, mum çubuğu denilen fiyat görüntülerinin üstünde ya da altında konumlanmaktadır. Supertrend göstergelerinin çizgileri fiyat çubuklarının hemen altında bitiyorsa, bu çizgi AL sinyali olarak anlaşılmaktadır. Ancak aynı çizgi bu defa fiyat çubuklarının hemen üstündeyse, bu çizgi ise SAT sinyali olarak anlaşılmalıdır.

Supertrend İndikatörü Ayarları Nasıl Yapılır?
Supertrend İndikatörü Ayarları Nasıl Yapılır?

Supertrend İndikatörü Ayarları Nasıl Yapılır?

Supertrend indikatörleri fiyatlar üzerinden hareket eden ve trendi takip eden gözde göstergeler arasında yerini almıştır. Supertrend göstergelerinin uygulaması ve çalışma prensibi oldukça basittir. Karmaşık olmayan, kullanımı kolay supertrend indikatörü ayarları ile yatırımınıza yön verecek tabloyu elde edebilirsiniz.

Eğer ayarları değiştirmek istemiyorsanız varsayılan ayarları kullanarak indikatörü harekete geçirebilirsiniz. Supertrend indikatörlerini kullanmak için şu adımları izlemelisiniz:

  1. İşlem yapmak istenilen belirli kriptonun veya hissenin grafiğini açın.
  2. Gün içinde alım satım yapabilmek için 15 dakikalık zaman aralığını sabitleyin. Herhangi bir grafik yazılımı yardımıyla zaman dilimi sabitleyebilirsiniz.
  3. FX bölümünden göstergeler kısmına supertrend’i ekleyin.
  4. Hisse senedi alım satımları için grafikte yer alan okları takip edebilirsiniz. Al veya sat sinyali sonucunda hisse hakkında alacağınız hareketi belirleyebilirsiniz.
Supertrend İndikatörü Formülü Nedir?
Supertrend İndikatörü Formülü Nedir?

Supertrend İndikatörü Formülü Nedir?

İndikatörler, yazılım kodları, formülleriyle çalışmaktadır. Al ve sat sinyali verebilmesi için belirli formüllerle çalışması gerekmektedir. Supertrend indikatör formülü al ve sat üzerine kuruludur. Al sinyalinin verilebilmesi için kullanılacak Explorer AL Formülü:

  • Cross(C,STrend((H+L)/2,10,3))

Supertrend kullanılırken SAT sinyalinin verilebilmesi için kullanılacak formül:

  •  Cross(STrend((H+L)/2,10,3),C)

Bu formülleri kullanarak grafiklerin üzerine eklenecek göstergelerden olan supertrend analiz göstergelerini ekleyebilir, al veya sat sinyallerini bekleyebilirsiniz. Supertrend indikatörleri muazzam göstergeler olmasa da yatırımcılara fikir verebilmesi açısından kullanılabilecek basit anlatımlı araçlardandır. Kullanımının ve okunuşunun kolay olması sebebiyle, supertrend indikatörleri son zamanlarda popülerliğini arttırarak yatırımcılar arasında adını duyurmaya başladı.

Supertrend İndikatörü Nasıl Yorumlanır?
Supertrend İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

Supertrend İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

Al veya sat formülleriyle çalışmaya başlayan supertrend göstergeleri yatırımcıların yorumlamasıyla beraber ilerlediğinde gayet iyi çalışmaktadır. Ortalama gerçek aralığa dayanarak çalışan, periyot ve çarpan parametreleriyle sinyal veren supertrend indikatörü yorumlama ise oldukça kolay.

Bu yatırım göstergeleri net devam eden trend çizgilerinde doğru sonuçlar vermektedir. O yüzden güvenli çizgisi bulunan hisse ve kriptolarda kullanılması tercih edilir. Eğer trend çizgisi fiyat çubuğunun hemen altındaysa, göstergenin al sinyali verdiği varsayılır ve hisse alımı yap yorumlaması yapılır. Tam dersi durumda trend çizgisi fiyat çubuğunun hemen üstünde biter. Göstergenin bu durumu ise sat sinyalidir ve hissenin satılması gerektiği yorumu yapılır.

Kripto Sektörünün Yükselen Yıldızı Olmak İster Misin?