Parabolik Sar İndikatörü Nedir? Ayarları Ve Nasıl Kullanılır

Yatırımların geri dönüş ve devamlılığını pozitif anlamda etkileyen teknik göstergelere parabolik SAR indikatörü adı verilir. Bu durum tersine dönüş ya da yükseliş anlamlarına da gelmektedir. Piyasayı yakından takip eden ve inceleyen kişiler için anlık yükseliş ya da düşüşü gösteren kısımlardır. Devamlılık ise bir önceki piyasa durumunu devam ettiren momentumun korunma durumlarından biridir. SAR sistemi renkli çizgilerin tablo üzerinde gösterilmesidir.

Yeşil olan nokta yükselişi kırmızı olan noktalar ise düşüşü ifade etmektedir. Trader’lar bu çizgilerin eğilimine göre belirlenir. Bunu yorumlamak için kırmızı ve yeşil noktaları takip etmek gerekir. Bu noktaların karşılık geldiği yerler anlık durumu göstermektedir. Yatırımcılar yapmış oldukları yatırımların oranlarını da bu şekilde yorumlamaktadır.

Parabolik SAR İndikatörü Nedir?
Parabolik SAR İndikatörü Nedir?

Parabolik SAR İndikatörü Nedir?

Parabolik SAR indikatörü yapılan yatırımların anlık takip edilmesi durumudur. Farklı analiz platformları üzerinden takibi yapılır. Aynı şekilde ekonomist ya da yatırım alanlarında uzman olan kişiler tarafından yorumlanarak yatırımlar daha güvenli hale getirilir.

Kırmızı ve yeşil parabolik çizgilerin yerlerinin değişmesi ise tersine döndüğünü ifade eder. Trader uzun ya da kısa bir pozisyonu göstermek adına parabolik çizgileri kullanılarak ifade edilir. Aynı şekilde SAR teknik göstergeleri de bu anlamda bilgi vermektedir.

Parabolik SAR indikatörü nedir soruları için takiplerin yapılabilmesi için geliştirilmiş sistem yanıtı verilmektedir. Aynı şekilde bu sistemler kırmızı ve yeşil çizgiler ile durumu net olarak göstermektedir. Her bir yatırımcı günlük ya da anlık olarak durumu bu şekilde takip etmektedir.

Parabolik SAR İndikatörü Nasıl Kullanılır?
Parabolik SAR İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Parabolik SAR İndikatörü Nasıl Kullanılır?

Parabolik SAR indikatörü nasıl kullanılır sorusu için yatırımların her biri grafiği takip etmektedir. Yapılan yatırımlar düzenlenen ve anlık akış göstergeleri bulunan bu grafik üzerinden takip edilmektedir. Bu grafikler üzerinde bir dizi noktalar bulunmaktadır. Noktaların karşılık gelen yerleri de yapılan yatırım yerlerini ifade eder. Mevcut fiyatlandırma ve yükseliş ile eğim çizgileri de burada yer alır.

Parabolik SAR göstergelerinin aşağı yönü düşüşü yukarı yönü ise yükselişi temsil eder. Aynı şekilde kaybı durdurmak ya da kar hedeflerini yatırım üzerinden belirlemek için sabitleme işlemleri de yapılmaktadır. Gösterilen eğim birden fazla yatırım noktasını ifade ederek kişilere bilgi akışı sağlamaktadır. Durumun tam tersi olması ise mevcut fiyat konumlandırmalarını takip etmeye yarar.

Parabolic SAR Değerleri Nelerdir?
Parabolic SAR Değerleri Nelerdir?

Parabolic SAR Değerleri Nelerdir?

Parabolic SAR değerlerini öğrenmek yatırım yapmanın temelini oluşturmaktadır. Kullanıcılar bu yatırımlar üzerinden anlık takiplerini gerçekleştirmektedir. Parabolik SAR değerleri kısa ve uzun vadeli yatırımlar için öğrenilmektedir.

Analiz yapan kişiler foreks piyasası üzerinden bu değerleri yakından takip etmektedir. Dur ya da ters pozisyon al parabolik SAR değerlerinin en temel örneğidir. Al ya da sat değerleri de yapılan yatırımdan zarar edilmesini önlemektedir.

Grafikler üzerinde yer alan çizgi ve noktalar her bir değeri ifade etmektedir. Yapılan yatırımlar ve karşılık gelen değerler de yatırımın en iyi şekilde takip edilmesini sağlar. Foreks piyasasına hakim olan kişiler parabolik SAR değerlerini güncel takip ederek yatırımlarını ona göre şekillendirmektedir. Dur ya da ters pozisyon al değerleri de sıkça kullanılan parabolik SAR değerleri arasında yer alır.

Parabolik SAR Nasıl Hesaplanır?
Parabolik SAR Nasıl Hesaplanır?

Parabolik SAR Nasıl Hesaplanır?

Parabolik SAR hesaplamaları yükseliş ve düşük trendi üzerinden hesaplanmaktadır. Parabolik SAR nasıl hesaplanır soruları için bu trendlerin takip edilmesi yeterlidir. Aynı zamanda güncel fiyat çubukları üzerine karşılık gelen değerle hesaplama yapılmaktadır. Yükseliş trendi için PSAR: önceki PSAR + önceki AF durumu iken düşüş trendi için PSAR: önceki PSAR – önceki AF durumu geçerlidir.

Bu trendlerin tamamı yapılan yatırımları da güvenli konuma getirmektedir. Momentum hızı geliştikçe noktalar farklı alanlara yayılmaktadır. Bu durumda fiyatı artan SAR noktaları daha sık hale gelerek satış sinyalini arttırmaktadır.

Parabolik SAR Grafiği Nasıl Yorumlanır?
Parabolik SAR Grafiği Nasıl Yorumlanır?

Parabolik SAR Grafiği Nasıl Yorumlanır?

Parabolik SAR grafiği yorumlama için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu bakıma yatırımların anlık takip edilmesi ve göstergeler üzerinden analiz yapılması beklenir. Momentum hızı da yorumlama için önem kazanmıştır. Noktaların grafik üzerinde sıklaşması fiyatların artacağını göstermektedir. Aynı şekilde bu artış yapılan yatırımın daha güçlü hale gelmesine yorumlanır.

Parabolik SAR hesaplamalarında da yorumlama önem kazanmıştır. Grafik okuma ve yorumlama hakkında bilgisi olan kişiler çok yönlü SAR indikatörü hesaplamaları gerçekleştirir. Yükseliş ve düşüş böyle takip edilir.

Kripto Sektörünün Yükselen Yıldızı Olmak İster Misin?