İndikatör Nedir? Nasıl Kullanılır? İndikatörler Ne İşe Yarar?

İndikatör Nedir?
İndikatör Nedir?

İndikatör Nedir?

Konunun çok iyi anlaşılması için en baştan indikatör nedir sorusunun detaylı olarak cevaplanması gerekmektedir. İndikatör en basit anlatımıyla gösterge demektir. Bu sözcük bir borsa terimi olarak kullanılmaktadır. Borsa ve finansmanla ilgilenen kişiler bu terimi sıklıkla duymaktadır.

Gösterge ya da bir diğer ismiyle indikatör teknik olarak analizler yapan ve yatırımcılara yardımcı olan teknik göstergeleri içeren bir sistemdir. Bu göstergeleri inceleyen yatırımcılar piyasa hakkında yorumlar yapar, piyasayı doğru inceler ve yatırımlar da doğru gerçekleşmiş olur. Göstergeler yön tahminleri yapar ve çizilmiş olan grafiklerle verileri sunar.

Göstergelerin destekleyicilerle kullanılması gerekmektedir. Bu destekleyiciler göstergelerin doğruluk yüze payını oldukça arttırmaktadır. Göstergeler geçmiş verilere bakarak bu doğrultuda gelecek tahminleri verirler. Bu göstergelerde matematiksel hesaplamalar grafik ile gösterilmektedir. İndikatörler de kendi aralarında kategorilere ayrılmaktadır. Yatırımcılar bu kategorilerden seçim yaparak kazançlı çıkma oranlarını çok daha yüksek hale getiren analizlerle karşılaşabilmektedir.

İndikatörler Ne İşe Yarar?

Yukarıdaki başlıkta söylediğimiz gibi indikatör gösterge demektir. Bu göstergelerin yani indikatörlerin amacı gün içindeki en düşük ya da en yüksek ortalamaların değişim aralığındaki daralma ve genişlemeyi ölçmek, bu ölçüm sonucunda da trend dönüşleri tespit etmek, tespitler sonucunda da yatırımcılara fikir vermektir.

Tanımdan da anlayacağımız gibi göstergelerin temel amacı teknik analizler yapmak ve bu analizler ışığında da yatırımcılara destek olmaktadır. Yatırıcılar bu göstergeler sayesinde ne zaman ve nasıl alım satım yapacaklarına karar verebilmektedir. Teknik analizler karar mekanizmasının oluşmasında etken olabilmektedir.

Borsa alanı teknik analiz yöntemleriyle çalışan bir piyasadır. Bundan dolayı da bu piyasada çeşitli indikatör türleri bulunmaktadır. En çok kullanılan ve başarı alanı yüksek indikatörleri siz de kullanabilirsiniz.

Kripto Sektörünün Yükselen Yıldızı Olmak İster Misin?