9 TEMEL: Altcoin, Kripto Para Ve Bitcoin Yatırım Tavsiyeleri

90’lı yıllardan beri dijital bir para birimi oluşturmak için çok fazla girişimde bulunuldu. Bazı sistemler geliştirildi, ancak bu girişimler sahtekarlık, finansal sıkıntı ve şirketlerdeki anlaşmazlıklardan dolayı başarısız oldu. Bu çalışmalar güvenilir yaklaşım düşüncesini geliştirdi.

Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri Nelerdir

Tamamen dijital, şifrelenmiş, takas işlemlerinde de kullanılabilen sanal para birimi olan kripto para geleceğin para birimidir. Günümüzde çok fazla duyulmaya başlanan kripto para, devlet başkanlarının, büyük şirketlerin bile çok fazla dikkatini çekmiş durumdadır.

Takas işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılır. Bir fiziksel karşılığa sahip olmayan kripto para, banka kartları ve kredi kartları ile harcanılan ve aktarılan paralarla benzerlik göstermektedir.

Bu paralar da sanal paralardır, çünkü bu kartlarla yapılan işlemler sonucunda da sadece sistemsel değişiklikler meydana gelmektedir. Kripto paralar da benzer bir sisteme sahiptir. Fakat herhangi bir otorite tarafından ya da hükümet tarafından yönetilmediği için sistem daha güvenli olmaktadır. Kripto paraların üretimi kullanıcı temellidir.

Üretim sınırı vardır ve dolayısıyla üretilen miktar arttıkça çözülecek işlemler zorlaşır. Kripto paraların yasallık durumu ülkelere göre değişim göstermektedir. Bazı ülkelerde yasallık durumu halen belirsiz iken bazılarında kullanımı ve ticareti yasaldır. Hatta bazı ülkeler kripto para kullanımı yasaklamış ya da kullanımına sınır getirmiştir.

Kripto para yatırım yaparken verilebilecek en etkili tavsiyelerden biri planlı yatırım yapmaktır. Bu piyasada yıllardır var olan kişiler bile hala plansız şekilde fevri hareket edebilmektedir. Bir kripto para satın alındığında çıkmak istenilen tarih ve fiyat seviyesi belirlenmelidir.

Örneğin bir kripto paranın 50 bin dolar olacağına inanılıyorsa plan bu şekilde ilerlemeli ve o kripto para o fiyat seviyelerine gelene kadar satılmamalıdır. Bu plan fiyat hedefi yerine zaman hedefi koyarak da belirlenebilir. Yani 50 bin dolar fiyat hedefi yerine 2 yıl sonra satmak gibi bir plan da faydalı olacaktır.

Bitcoin Yatırım Tavsiyeleri Nelerdir

Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan kişiler ilk kripto para Bitcoin’i geliştirdiler. Halka açık ağ olarak 2009 yılında kullanıma girmiştir. Sonrasında ilk başarılı kripto para olarak adlandırılmıştır.

Dağıtık yapısı ile günümüzdeki finansal düzene karşılık yükselişe geçmiş olan bitcoin ağında işlemlerin takip edilmesi mümkün iken işlemi yapan kişinin kim olduğunu bulmak zor olmaktadır. Sistemde onaylanan işlemlerin, yapısından dolayı geri döndürülmesi ve değiştirilmesi mümkün değildir.

Bitcoin ve diğer kripto paralara ayrılacak para miktarı, tamamını kaybetmeyi göze alabilecek kadar olması faydalıdır. Sosyal medyada yer alan kişilerin tavsiyelerine körü körüne inanmak ve onların risk değerlerine göre yatırım yapmak sakıncalı olabilmektedir. Onların risk algısı farklı olabileceğinden dolayı kişinin kendi araştırmasını yapmak başarı oranını artıracaktır.

Kripto para piyasalarında fazla sayıda borsa olması da bitcoin yatırım yaparken doğru değerlendirilmesi gereken bir unsurdur. Güvenilir bir borsanın şeffaf olması önemlidir. Diğer bir nokta ise regülasyon ve yasalarla uyumlu çalışan bir borsa olmasıdır. Finansal açıdan güçlü olması da araştırılması gereken diğer konudur. Elbette ki borsadaki müşteri desteği de son derece önemlidir.

Bitcoin cüzdanlarına erişilmesine izin veren harf ve rakam dizisine özel anahtarlar denilmektedir. Bu özel anahtarların kişinin kendisi tarafından tutulmasına olanak verilen bazı donanım cüzdanları tercih edilebilmektedir.

Yetkisi olmayan birinin hesaplara erişimini engellemek için iki faktörlü doğrulama etkinleştirmek faydalı olacaktır. Bitcoin yatırım da uzun vadeli düşünmek genellikle daha güzel sonuçlar sağlamaktadır.

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri Nelerdir

Bitcoine alternatif olarak kripto para sektörünü büyütmek amacıyla üretilen kripto paralar altcoin olarak adlandırılmıştır. Altcoin yatırım sisteminin avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  1. İşlem hızı daha yüksek olan coinler bulunmaktadır,
  2. Daha fazla düzeyde kullanıcı gizliliği vardır,
  3. Daha fazla yatırım imkanı sağlar,
  4. Yüksek likidite,
  5. Daha somut adımlar atılmasını sağlar.
Başa dön tuşu